فلورانس

سفر به فلورانس ایتالیا

از رُم به فلورانس (یا به قول ایتالیایی‌ها فیرنزِ – firenze) با قطار سریع‌السیر ایتالیایی Italo treno بلیط خریدیم و راه افتادیم، با ۲۵۰ کیلومتر در ساعت حرکت کرد و از رُم تا فلورانس رو تقریبا ۱ ساعت و نیمه طی کرد. نکته جالب اینه که تو قطار اصلا حس نمی‌کنی سرعت رو ولی اکثر اوقات از شدت سرعت گوشات می‌گیره.
قیمت این قطارها از اتوبوس و حتی هواپیما هم گرون‌تره گاهی، مثلا ارزون‌ترین بلیط این مسیر یک طرفه برای یک نفر تقریبا ۲۰ یورو هست.
در ضمن قطارهای ItaloTreno محصول شرکت فراریه!

قطار سریع‌السیر ایتالیایی - عدد 250 رو می‌تونید اون بالا ببینید
قطار سریع‌السیر ایتالیایی – عدد ۲۵۰ رو می‌تونید اون بالا ببینید

اولین نکته‌ای که به وضوح به چشمم اومد تمیزی شهر و مرتب بودن شهر به نسبت رُم بود. مورد دوم این بود که رفتیم یه کافه معمولی کاپوچینو خواستیمو ازمون پرسید کوچیک یا بزرگ؟! که واقعا اولین بار بود تو ایتالیا می‌شنیدم یه همچین چیزی، نمی‌دونم به خاطر این بود که کافه توریستی بود و آمریکایی زیاد میومد اونجا یا اینکه کلا تو فلورانس اینجوریه. قبلا در مورد فرهنگ قهوه خوردن ایتالیایی‌ها اینجا نوشتم.

جاهای دیدنی فلورانس

کلیسای جامع سانتا ماریا دل فیوره

اولین و مهمترینش کلیسای جامع سانتا ماریا دل فیوره (کلیسای جامع فلورانس) Cattedrale di Santa Maria del Fiore هست که به خاطر معماری خاص گوتیکش و گنبد آجری فوق العاده‌ش معروفه، بزرگترین گنبد آجری دنیا رو داره این کلیسا.

گنبد آجری کلیسای جامع سانتا ماریا دل فیوره فلورانس
گنبد آجری کلیسای جامع سانتا ماریا دل فیوره فلورانس
کلیسای جامع فلورانس
کلیسای جامع فلورانس

پالاتزو وکیو (قصر قدیمی) – Palazzo Vecchio

اینجا هم الان سالن شهرداری فلورانس هست که کپی مجسمه حضرت داوود میکل آنجلو رو تو دم درش داره بجز اون نمایشگاه و گالری هنر هم داخلش هست.

پالاتزو وکیو (قصر قدیمی) - Palazzo Vecchio
پالاتزو وکیو (قصر قدیمی) – Palazzo Vecchio
کپی مجسمه حضرت داوود میکل آنجلو فلورانس
کپی مجسمه حضرت داوود میکل آنجلو فلورانس

پونته وکیو (پل قدیمی) – Ponte Vecchio

این پل از قرون وسطا تا الان در فلورانس پا بر جاست و معروفیتش به خاطر اینه که بازار جواهرفروش‌ها روش دایر هست چندین ساله (قدیم گوشت فروش‌ها بوده).

پونته وکیو (پل قدیمی) - Ponte Vecchio فلورانس
پونته وکیو (پل قدیمی) – Ponte Vecchio فلورانس

پیاتزاله میکل آنجلو (میدون میکل آنجلو) – Piazzale Michelangelo

یه جورایی بام فلورانس محسوب می‌شه و نمای کلی از همه جهت به شهر دارید، حتما پیشنهاد می‌کنم اینجا برید چون فلورانس رو می‌تونید تازه ازا ینجا به طور کلی ببینید.

فلورانس ایتالیا
فلورانس ایتالیا
خیابون های شهر فلورانس ایتالیا
خیابون های شهر فلورانس ایتالیا

جاهای دیدنی دیگش: به نظر من داخل خود کلیسای جامع فلورانس واجبه که باید ببینید، دیدن Piazza della Repubblica هم بد نیست، قطعا هم گالری آکادمی فلورانس Galleria dell’Accademia di Firenze رو پیشنهاد می‌کنم اگر می‌خواید مجسمه حضرت داوود رو از نزدیک ببینید.

برای سفر کم‌هزینه باید مراقب باشید جاهای توریستی نرید، مثلا وسط شهر دور میدون Hard rock cafe بود که هر قهوه رو می‌داد ۴ یورو (حداقل)، ما رفتیم کتاب فروشی کنارش که کافه کتاب داخلش داره و با ۴ یورو ۲ تا قهوه و کراسان گرفتیم.

یا مثلا به جای اینکه پول رستوران توریستی بدید از ساندویچی All’Antico Vinaio استفاده کنید که خیلی معروف و ارزونه ولی جای نشستن نداره، یا ساندویچی‌های دیگه یا پاستا فروشی‌های take-away.

نظر کلی من در مورد فلورانس: قبلا دو تا رفیق ایتالیاییم گفته بودن برای تویی که رُم زندگی کردی فلورانس جذابیت نداره، رفتم و واقعا حوصله‌م سر رفت تو شهر. بجز کلیسای سانتا ماریا دل فیوره و تمیزی و نظم شهر هیچی دیگه به چشم نیومد، همه بناها نسخه ضعیف چیزیه که تو رُم دیده بودم، انگار که یه نسخه ضعیف از رُم ساختن با چند تا استثنا.

راستی حواستون باشه تو موزه Galleria dell’Accademia اگه با دوربین بخوای از مجسمه داوود میکل‌آنژ (میکل آنجلو می‌گیم ما) عکس بگیری باید بابت هر عکس ۱۰۰ یورو پول بدی! با گوشی فقط رایگانه. اکثر جاها هم اینطوری بود مثلا باغ Boboli رو برای عکاسی عروسی مجوز ۲ ساعته صادر می‌کردن ۵۰۰۰ یورو! از هر طرف فلورانس میرفتیم پول می‌خواستن واقعا اینش خیلی رو مخ بود کلی موزه و گالری و باغ داشت که همه بلیط‌هاش گرون بود به نسبت چیزی که تو رُم می‌بینم.

اگر دنبال رزرو هتل فلورانس یا رزرو هاستل تو فلورانس بودید می‌تونید از نقشه پایین قیمت‌ها رو چک کنید و آنلاین از سایت Booking.com رزرو کنید.

Booking.com

این مطلب رو به اشتراک بگذارید :