قلعه سانتا سورا

ساحل و قلعه سانتا سورا ایتالیا

در روزگار تقریبا پساکرونا یه چند وقتی رفتیم ساحل سانتاسورا ایتالیا که نزدیک رُم هم هست.

چرا پساکرونا؟ به خاطر اینکه تقریبا ۱ ماهی می‌شه آمار مبتلایان روزانه جدید ایتالیا ۲۰۰ تاست یا کمتر که سهم استان لاتزیو تقریبا روزی ۱۰ نفر یا شاید کمتره، لذا اینجا مردم راحت‌تر سفر می‌رن و بیشتر جرات پیدا کردن از خونه بزنن بیرون.

یکی از مهمترین دلیل‌های اینکه از روزی ۲-۳ هزار نفر مبتلا رسیدیم به این رقم ماسک زدن همه‌ست، حتما حتما حتما ماسک بزنید و رعایت کنید خیلی موثره.

خب حالا پایین در مورد شهر و ساحلش می‌گم.


ساحل سانتا سورا ایتالیا

ساحل سانتا سورا

خودِ ساحل جزو ساحل‌های گرون و خوبیه که نزدیک به رُم می‌تونید بهش دسترسی داشته باشید.

دلیل خوب بودنش اینه که به واسطه پیشینه‌ی قدیمی قلعه و قبل‌ها وجود بندر خیلی‌ها از رُم اینجا میومدن یا جایی می‌خواستن سفر کنن به این قلعه سر می‌زدن. (در مورد قلعه جداگونه حرف می‌زنم)

در حال حاضر تو تابستون رُمی‌هایی که پولدار باشن یا آدم‌های دیگه‌ای که بخوان یکم ولخرجی کنن اینجا رو برای تفریح دریایی انتخاب می‌کنن، چون هم خیلی تمیز‌تره به نسبت ساحل اُستیا که نزدیک رُم هست هم اینکه نمای قشنگی به قلعه داره، هم ساحل‌های مخصوص کودکان داره و ساحل موج سواری هم موجوده.

طی هفته معمولا خلوته ولی شنبه یکشنبه‌ها خیلی شلوغ می‌شه. تو ساحل خصوصی باید حتما چتر و تخت اجاره کنید که هر کدوم هفت یورو می‌شه، یعنی دو تا تخت و یه چتر می‌شه بیست و یک یورو که خب قیمت به نسبت بالایی هست.

شهر پر از ویلاهای مختلف برای اجاره هست خیلی‌هاشم که فروخته شده از قبل، اینجا خیلی ماشین‌های گرون قیمتی می‌دیدیم که تو رُم نمی‌دیدیم، به این دلیل که تو رُم ماشین‌های گرون رو تو پارکینگ میزارن و آخر هفته‌ها برای خوش‌گذرونی میارن بیرون (مثل همین ساحل اومدن).

از گرونیش هم بگم ویلایی که ما توش بودیم تقریبا یه کوچه فاصله داشت با ساحل و یه ویلای کوچیک صد متری حیاط دار بود که اجارش ماهی هزار و پونصد یورو می‌شد. با هزار و پونصد یورو تو رُم می‌تونی مرکز شهر یه جای خوب آپارتمان بگیری یا بری دور از مرکز شهر یه آپارتمان بزرگ اجاره کنی. در واقع این قیمت حقوق خالص یه کارمند با سه چهار سال تجربه‌ست. البته بستگی به شغل هم داره ولی خب تقریبی گفتم قیمت دستتون بیاد.

بهترین ساحلی بود که تو ایتالیا رفتم، قطعا ساحل‌های بهتری هم هست که ندیدم هنوز، به خاطر کرونا بین چترها فاصله گذاشته بودن و همه چترها رو اجاره نمی‌دادن، تو ساحل هم کم کسی ماسک می‌زد ولی فاصله رو رعایت می‌کردن و می‌خواستن از ساحل برن ماسک می‌زدن.

ساحل سانتاسورا در ایتالیا

قلعه سانتا سورا

قلعه سانتا سورا یا همون Castello di Santa Severa یه قلعه معروفه که قرن نهم ساخته شده و الان به خاطر منظر فوق العادش و چسبیده بودنش به ساحل معروفه، انقدری که داخلش بجز موزه یه #هاستل هم ساختن و تختی هفتاد / هشتاد یورو شبی اجاره می‌دن و کلی اینفلوئنسرها و توریست‌ها از جاهای مختلف دنیا میان که تجربه یه شب خوابیدن تو قلعه رو تجربه کنن. پایین نقشه هتل‌های شهر Santa Severa رو گذاشتم که جای هاستل قلعه هم معلومه و روش کلیک کنید می‌تونید عکس‌های داخلش رو ببینید.

ولی معروفیت قبلیش به خاطر اینه که قبلا بندرگاه بوده و دم جاده معروف آئورلیا Via Aurelia ساختنش. اهمیت این جاده تقریبا مثل اهمیت جاده ابریشم واسه ایرانه. این جاده از رُم شروع می‌شه و ۳۲۰ کیلومتر اندازش هست و تا جنوب فرانسه می‌ره، سر همین جاده پر رفت و آمدی بوده واسه تجار و ارتشی‌ها و مسافر‌ها لذا اکثرا تو این قلعه بعد از دراومدن از رُم استراحت می‌کردن.

از این قلعه تقریبا همه پاپ‌ها دیدن کردن، آدم‌های مهم دیگه هم خیلی‌ها دیدن که چه امپراطور‌های قدیم چه سفیر و سفرها. مثلا اولین سفیر ژاپن تو اروپا اینجا اقامت داشته و از شکوه این قلعه برای شرقی‌ها داستان‌ها گفته.

این قلعه خیلی دست به دست شد بین خانواده‌های مختلف، حتی یه دوره‌ای ناپلوئن بناپارت سر راه فتح رُم اینجا رو هم اشغال کرد، ولی در هر صورت به بقا ادامه داد تا امروز، سال ۲۰۰۷ باستان شناس‌های یه کلیسا و کلی ساختمون‌ها و چیزهای دیگه زیر همین قلعه پیدا کردن که نشون دادن چقدر قدیمی هست.

الان بندرش خیلی وقته زیر آب رفته و معلوم نیست ولی مجسمه‌ها و بناها زیر آب با غواصی معلومه و خیلی جذابه. 🤩

تصویر هوایی قلعه‌ که بالا گذاشتم اون جلوش همونطور که می‌بینید کلی زمین زیر آب رفته که جزوی از بند بوده و الان دیگه نیست، خود قلعه هم ببینید توش یه شهر کوچیکه، کلی خونه و مغازه و کارگاه داشته که مردم همونجا زندگی می‌کردن و تو شرایط جنگی هم همه اون تو می‌موندن.
عکس هوایی رو هم من نگرفتم.
اگه عکس‌های بیشتر و فیلم خواستید ببینید از این ساحل و قلعه به اینستاگرامم سر بزنید :
https://www.instagram.com/_babakhabibi/

Booking.com
این مطلب رو به اشتراک بگذارید :