کلیسای سن پیترو واتیکان

کلیسای سن پیترو واتیکان

قبلا در مورد موزه واتیکان نوشته بودم، الان دیگه نوبت کلیسای سن پیترو واتیکان یا کلیسای پیتر مقدس (La basilica di San Pietro in Vaticano) هست. این بنا که بزرگترین کلیسای کاتولیک دنیاست رو اساتید معماری ایتالیا طراحی کردن که مشهورترینشون میکل آنجلو هست.

اول از اینکه ورود به کلیسا رایگان هست مثل مابقی کلیساهای ایتالیا، به همین دلیل همیشه یه صف طول و درازی داره که معمولا بین ۲۰ دقیقه تا یه ساعت طول می‌کشه وایسادنش، این تخمینی که گفتم برای یه روز عادی هست نه روزی که اوج توریستی باشه که تو اون دوره احتملا بیشترم طول بکشه.

صف ورود به واتیکان
صف ورود به واتیکان

وقتی وارد میدون اصلی واتیکان که همون میدون سن پیترو هست می‌شید صف و ورودی کلیسا رو می‌تونید ببینید، این میدون جاییه که اکثر مردم وقتی پاپ سخنرانی داره جمع می‌شن اینجا و ساعت‌ها به انتظار می‌شینن برای دیدن پاپ. اون ابلیسک یا همون هرم سنگی رو هم از مصر به اینجا اوردن.

میدان معروف سن پیترو واتیکان Piazza San Pietro
میدان سن پیترو واتیکان Piazza San Pietro

وقتی وارد کلیسا می‌شید اولین چیزی که چشمتون می‌گیره عظمت کلیسا و نوریه که داره از پنجره‌ها داخل فضا می‌شه.

کلیسای سن‌پیترو واتیکان
کلیسای سن‌پیترو

خود کلیسا خیلی بزرگ بود و چندین جای مختلف واسه دعا کردن داشت، یه قسمتم داشت برای اعتراف کردن که نمیزاشتن وارد شی مگر اینکه می‌خواستی بری پیش کشیش و اعتراف کنی.

پایین عکس‌های مختلف کلیسای سن‌پیترو واتیکان رو می‌زارم، خیلی اثرهای هنری از نقاشی و مجسمه و چیزهای دیگه داره که در این مطلب نمی‌گنجه.

پایین هم عکس سقف گنبد اصلی کلیسا رو جداگونه میزارم چون واقعا اِلمان مهمیه، تقریبا از اکثر جاهای رُم قابل دیدنه این گنبد. دقیقا پایین این گنبدم یه راهرو مخفی هست که خصوصیه و درش بسته‌ست، می‌گن دقیقا محل دفن پیتر مقدس (پطرس) هست که به افتخار ایشون این کلیسا سن‌پیترو نام‌گذاری شده، البته خیلی پاپ‌های دیگه هم کنارش دفن شدن. لازم به ذکره بگم پاپ اول هم همین ایشونه که توسط عیسی مسیح به این مقام رسیده.

گنبد سن پیترو واتیکان
گنبد سن پیترو واتیکان

یه نکته جالب که همیشه سوژه رسانه‌ها می‌شه لباس فرم سربازهای واتیکان هست که در واقع سربازهای سوئیسی هستن که ماموریت حفاظت از واتیکان رو به عهده دارن.

سربازان سوئیسی واتیکان
سربازان سوئیسی واتیکان

خیلی حیف شد که نتونستم از آسانسور معروفش بالا برم و از ارتفاع رُم و واتیکان رو ببینم، هواستون باشه آسانسور و موزه جواهرات داخل کلیسا پولی هست و رایگان نیست، از یه طرفی هم اگر برید موزه واتیکان رو ببینید از همونجا ورودی داره به کلیسا و نیازی نیست صف طولانی وایسید.

این مطلب رو به اشتراک بگذارید :