ائوستا (واله دائوستا) ایتالیا

سفر به ائوستا (واله دائوستا) ایتالیا

بعد از سفر میلان به شهر ائوستا Aosta رسیدیم ، شهر مرزی بین ایتالیا ، فرانسه، سوئیس. این شهر بین کوه‌های آلپ شکل گرفته و هوای حسابی سرد بود. اینجا به واله دائستا هم معروفته، در واقع یه دره ائوستا داریم که یه منطقه ییلاقیه و یه ائوستا داریم که می‌شه شهرش و ما اونجاییم.

شهر ائوستا خیلی قدم تاریخی داره و قبل اینکه به دست رُمی ها بیفته این شهر واسه Salassi ها بوده که سال ۲۵ میلادی رُمی ها حمله می‌کنن و اکثرشون از بین می‌رن. بعد از اون رُمی‌ها به افتخار امپراطور Augusta نام‌گذاری می‌شه و ۳۰۰۰ هزار جنگجوی بازنشسته و خونواده‌هاشون به این شهر میان که زندگی کنن و این شهر با ساختار رُمی شروع به ساختن می‌شه.

از آثار اون دوره تئاتر رُمی Roman Theatre و بنای قوسی آگوستوس Arch of Augustus و کاتدرال ائوستا و چند پل و دروازه مونده. در واقع اسم ائوستا Aosta از همین Augustus و Augusta گرفته شده که بر حسب زمان تغییر کرده. به این شهر لقب رُم کوچک در قلب آلپ رو داده بودن.

شهر زیبای ائوستا ایتالیا در قلب آلپ
شهر زیبای ائوستا ایتالیا در قلب آلپ

ائوستا شهر توریستی هست ولی نه خیلی توریستی، بیشتر اسکی‌بازها مرتب سر میزنن یا اینکه توریست‌ها برای دیدن شهر از شهرهای نزدیک میان. از میلان تا اینجا ۲ ساعت راهه و با اتوبوس flxibus میشه تقریبا نفری ۱۰ یورو.

قیمت اجاره خونه اینجا از رُم و میلان کمتره ولی هزینه زندگی فرقی نداره، یه جورایی هم بدون ماشین زندگی سخت میشه مگه اینکه نزدیک مرکز شهر باشی چون خود مرکز شهر رو میشه تو یه ساعت دید.

مردمش ایتالیایی یا فرانسوی یا گاهی انگلیسی و یا زبون محلی که مخلوطی از فرانسوی و ایتالیایی هست صحبت می‌کنن.

من خودم این شهر رو از سریال Rocco Schiavone شناختم و عاشقش شدم. 😅 واقعا یکی از آرزوهام این بود این شهر زیبا رو ببینم و توش قدم بزنم.

محیط صمیمی و امنی داره، تقریبا همه می‌شناسن دورادور هم رو بخاطر اینکه استرس شهرنشینی رو ندارن با محبت‌ترن. هوا هم حسابی سرد و اکثرا برفیه و مه غلیطی تو شهر هست. شاید براتون خیلی عجیب باشه ولی خیلی جاها تو شهر تابلوها فرانسویه، با اینکه داخل ایتالیاییم هنوز. انقدر که شهرهای همسایه رو هم دیگه تاثیر فرهنگی میزارن.

خیابون اصلی و قدیمی ائوستا

تو بازار کریسمسی بیشتر صنایع دستی چوبی می‌فروختن ( بخاطر اینکه جزو صنعت شهره)، برای خوراکی هم هات چاکلت و کیک‌های کریسمسی پر بود.

ائوستا و بازار کریسمسیش

ما برای ائوستا پول هتل یا هاستل ندادیم از سایت Couchsurfing استفاده کردیم که اینجوریه که مثلا شما می‌گی من تهران زندگی می‌کنم و یه مبل تخت شو یا یه تخت خالی دارم تو خونه‌م، اگر مسافری هست من می‌تونم رایگان میزبانش بشم، معمولا هم در ازاش چیزی نمی‌خوان جز گفتگو کردن برای تقویت زبان یا انتقال تجربیات، گاهی حتی مثل تور لیدر باهاتون بیرونم میان و می‌گردن باهاتون.
هم خوبی داشت هم بدی، خوبیش این بود که شبی ۵۰ یورو پول هتل ندادیم، بدیش این بود که حریم خصوصی نداشتیم چون وسط پذیرایی مبل تخت شو بهمون دادن و تو مدت حضورمون اونجا باید دائم معاشرت می‌کردیم. یه بدی مهم دیگه‌ش این بود که خونه طرف شهر کناری بود که گفتیم اتوبوس سوار می‌شیم اشکال نداره، ولی! خونه ویلایی بود بالای کوه که نیم ساعت باید پیاده‌روی می‌کردی و ۲۰۰ متر هم ارتفاع می‌گرفتی که می‌رسیدی به ویلا، اونم تو هوای سرد و کوهستانی آلپ. برام درس شد که کسی خواست میزبان شه بجز خوندن Review ها حتما لوکیشن دقیقا قبلش از طرف بگیرم و رو حرف طرف حساب باز نکنم.

برای سفر ارزون خیلی خوبه ولی دردسرهای خودش رو هم داره قطعا.

مثلا اونجایی که فلش زدم مرکز شهر San pierre رو ارتفاع ۶۰۰ بود و ایستگاه اتوبوس داشت و اونجایی که دایره کشیدم ارتفاع بالای ۸۰۰ و بالای کوه بود که محل اقامت ما بود و هلک هلک باید با چمدون می‌رفتیم بالا.

 San pierre
San pierre

برای برگشت از سفر ائوستا رفتیم میلان و از میلان با قطار شب به رم رفتیم و مسافرت رو تموم کردیم. قطار معمولی تندرو اگر روز قبل بگیری تقریبا تا نزدیک ۱۰۰ یورو میشه، اگرم یه ماه قبل بگیری تقریبا ۴۰-۵۰ یورو یه سر رفت رو میتونی پیدا کنی. ما ولی قطار شب گرفتیم که تندرو نیست و مخصوص مسافرهاییه که می‌خوان پول خوابیدن تو هتل ندن و بجاش فرداش روز رو تو شهر جدید شروع کنن، یه سری واگن‌هاش حرفه‌ایه و تخت و دستشویی حموم اختصاصی داره هر کوپه، ما ارزون‌ترین بلیطش رو تو تخفیف گرفتیم و صندلیش‌های این شکلی بودن بدون تخت، نفری ۱۶ یورو تا رُم که خیلی مفت بود.
نکته عجیبش این بود یهو چند تا پلیس اومدن و از کارت‌های اقامت ما و خارجی‌های دیگه عکس گرفتن، احتمالا می‌خواستن مطمئن شن که قانونی اینجاییم.

قطار شب ایتالیا
قطار شب ایتالیا

اگر قصد سفر به ائوستا Aosta رو دارید و خواستید هاستل یا هتل تو ائوستا ایتالیا رزرو کنید می‌تونید از نقشه پایین قیمت‌ها رو چک کنید و آنلاین از سایت Booking.com رزرو کنید.

Booking.com
این مطلب رو به اشتراک بگذارید :