جنگ ستارگان

واقعا ارزش داره سری کامل جنگ ستارگان رو ببینم؟

اخیرا به پیشنهاد دوستی نشستم از اول تا آخر مجموعه فیلم های جنگ ستارگان یا همون Star Wars رو دیدم، شخصا دوست داشتم ببینم این جنگ ستارگان چیه که انقدر طرفدار پر و پا قرص داره.

اول سرچ کردم دیدم مجموعه‌ای از فیلم‌ها با سال ساخت متفاوت و اعداد بی‌نظمه که آدم به سختی سر در میاره، شانس آوردم همخونه‌ایم جزو طرفداراییش هست که انواع و اقسام لباس با اِلمان‌های این فیلم رو داره!

پایین خلاصه‌ای از چیزهایی که باید بدونید برای دیدن جنگ ستارگان رو به ترتیب می‌نویسم :

جنگ ستارگان Star Wars
جنگ ستارگان

چرا باید جنگ ستارگان رو دید؟

اگر به ژانر خیال‌پردازی / علمی علاقه دارید دنبال دلیل نگردید، همین الان ببینید! ولی اگر طرفدار پروپاقرص این ژانر نیستید (مثل من) دیدنش رو پیشنهاد می‌کنم به چند دلیل:

۱- اینکه یکی از بهترین مجموعه‌های این ژانره و یجورایی شروع کننده این ژانر تو دوره خودش حساب میشه پس ارزشش رو داره بهترین یک ژانر رو دیدن.
۲- اینکه این سریال ده‌ها جایزه برده از اُسکار بگیر تا انواع و اقسام جایزه‌ها و نامزد شدناش تو جشنواره‌های مختلف و اینکه نمره منتقدینش همیشه قابل قبول بوده.
۳- اینکه این مجموعه فیلم ادامه داره و فقط شامل فیلم نیست شامل بازی و کامیک و خیلی چیزای دیگه بوده و هست و آخرین دلیلش اینکه مثل من از خیلی شوخی‌هایی که با کمک کاراکترهای این داستان تو اینترنت شکل می‌گیره سر در میارید! شخصا خیلی پیش اومده تو پیج‌هایی مثل ۹GAG و Reddit و جاهای دیگه تو موقعیت‌های مختلف از اِلمان‌های جنگ ستارگان استفاده شده و اصلا سر در نیاوردم چی به چیه و از اینکه سر در نمیارم کلافه شدم!

جنگ ستارگان رو به چه ترتیبی ببینیم؟

خب خیلی سوال سختیه!

چون طرفدارهای سرسختش انواع و اقسام ترتیب رو چیدن برای خودشون مثلا همچین سوالی تو Quora شده و این شده جوابش:

ترتیب های مختلف دیدن جنگ ستارگان
ترتیب‌های دیدن جنگ ستارگان (این چارت ۸-۹ رو نداره پایین آپدیت کردم)

ولی نظر من متفاوته، بنظرم به ترتیب سال ساخت ببینید همونجور که خودم دیدم :

یعنی اول ۴ و ۵ و ۶ بعد ۱ و ۲ و ۳ و بعد فیلم مجزای Rogue One و بعد ۷ و ۸ و ۹٫

چرا ترتیب های انقدر بهم ریخته ست جریان چیه؟

جریان اینه که فیلمنامه از کتاب آماده بوده و قرار بوده از ۱ شروع کنن تا …. ولی ۴۰ سال پیش تکنولوژی این رو نداشتن که نیازهای سه گانه اولیه رو تهیه کنن لذا از آسونترش شروع کردن!

اول سه گانه ۴ – ۵ -۶ رو ساختن بعد نزدیک سال ۲۰۰۰ که تکنولوژی پیشرفت کرد سه گانه ۱ – ۲ -۳ رو ساختن و بعد یه فیلم Spin-off ساختن به این معنی که ربطی به سه گانه‌ای نداره صرفا یه قسمت مجزا از فیلمه که یه سری قسمت های گیج کننده رو شاید شفاف کنه و همینطور داستان جدیدی رو رقم بزنه.

اینکه به ترتیب شماره ببینید شاید داستان براتون بیشتر Make a sense کنه به قولی ولی من شخصا ترجیح میدم به ترتیب سال ساخت ببینم چون ترجیح دادم جوری ببینم که مابقی مردم دنیا از اول تو سینماها دیدن و اون لذت رو بچشم که راضی هم هستم هرچند باعث شد ترقیب شم دوباره از اول ببینمش! و یه خوبی دیگه‌ش اینه که باعث نمیشه یهو تغییر کیفیت و گرافیک فیلم تو چشمتون بزنه، فرض کنید اگر اول ۱-۲-۳ رو با کیفیت خوب ببینید و برید ۴-۵-۶ که واسه ۴۰ سال پیشه رو ببینید یهو تو ذوقتون میخوره.

ربات‌های جنگ ستارگان Star wars
ربات‌های جنگ ستارگان Star wars

پس ترتیب دیدن جنگ ستارگان چی شد؟

 • اول سه گانه ۴-۵-۶ – A New Hope, The Empire Strikes Back, Return of the Jedi
 • دوم سه گانه ۱-۲-۳- The Phantom Menace, Attack of the Clones, Revenge of the Sith
 • سوم فیلم جداگانه Rogue One (که به نظرم بهترین ورژن جنگ ستارگان بوده تا الان)
 • چهارم سه گانه دوم ۷ – ۸ – ۹ – The Force Awakens, The Last Jedi, The Rise of Skywalker

اسم اپیزودها به ترتیب خط داستانی (گرفته شده از ویکی پدیا ):

 • اپیزود اول: تهدید شبح (۱۹۹۹) – Star Wars: Episode I – The Phantom Menace
 • اپیزود دوم: حمله کلون‌ها (۲۰۰۲) – Star Wars: Episode II – Attack of the Clones
 • اپیزود سوم: انتقام سیت (۲۰۰۵) – Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith
 • اپیزود چهارم: امیدی تازه (۱۹۷۷) – Star Wars: Episode IV – A New Hope
 • یک سرکش:داستانی از جنگ های ستاره ای (۲۰۱۶) – Rogue One: A Star Wars Story
 • اپیزود پنجم: امپراتوری ضربه می‌زند (۱۹۸۰) – Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back
 • اپیزود ششم: بازگشت جدای (۱۹۸۳) – Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi
 • اپیزود هفتم: نیرو برمی‌خیزد (۲۰۱۵) – Star Wars: Episode VII – The Force Awakens
 • اپیزود هشتم: آخرین جدای (۲۰۱۷) – Star Wars: The Last Jedi
  اپیزود نهم – ظهور اسکای واکر (۲۰۱۹) – Star Wars: The Rise of Skywalker

یه اپیزود Spin-off مستقل دیگه هم هست Solo: A Star Wars Story که در مورد Han Solo ساخته شده (که نمی‌دونم چرا واقعا باید ساخته می‌شد😂)، محصول سال ۲۰۱۸ هست و جزو سری‌های جنگ ستارگان حساب نمی‌شه، یعنی خط داستانی خاصی نداره صرفا داستان زندگی هان سولو هست و چجوری با چویی دوست شد و تیم شدن. قضیه اینه که اگه به ترتیبی که گفتم ببینید شما ۳ سری ۳ تایی به علاوه یه spin-off دیدید و کامل Star wars رو تموم کردید، در واقع جنگ ستارگان اهمیتش به اون ۳ سری معروفشه، از این به بعد هرچی ساخته بشه دیگه اپیزود مستقله.

بهترین اپیزودهای جنگ ستارگان؟

۳ گانه اول (۳-۵-۶) از دید خیلی طرفدارای Star wars بهترینشونه، ولی از دید من نه، به خاطر اینکه نوستالژی خیلی تاثیر داره رو انتخاب بهترین‌ها، بدون شک ۳ گانه دوم (۱-۲-۳) ضعیف‌ترین سری این ۳ سری بوده به نظرم، ولی سری آخر (۷-۸-۹) به نظرم بهترین سری بود مخصوصا The force awakens و The last jedi، قسمت ۹ که خیلی نا اُمید کننده بود برای پایان ۳ گانه.

من این ۳ تا اپیزود رو بیشتر از مجموع ۱۰ قسمت می‌پسندم: The force awakens و The last jedi و Rogue One: A Star Wars Story.

سریال مندلورین

مثلا سریال The Mandalorian اومده ( جنگ ستارگان – مندلورین ) که در مورد خیلی قدیم‌ترهای جنگ ستارگان هست، بر می‌گرده به وقتی Yoda بچه بوده فرضیه بچگی Yoda که روزهای اول بعد اکران می‌پیچید اشتباهه خود کارگردان هم بهش اشاره کرده ، خیلی سریال بامزه و باحالیه خودم شروع کردم دیدنش و منتظر سیزن‌های جدیدشم پیشنهاد می‌کنم ببینید.

از نظر تایم‌لاین این سریال بعد از قسمت Episode VI: Return of the Jedi (1983) جنگ ستارگان رقم خورده لذا اگر بعد این فیلم این سریال رو ببینید و بعدش برید Episode VII: The Force Awakens (2015) رو ببینید که چه بهتر!

شخصیت کودک هیچ اسمی ندارد. او از همان نژاد فضایی است که شخصیت محبوب یودا در سری جنگ ستارگان به آن تعلق دارد و برای همین به بیبی یودا مشهور شده هرچند طبق گفته خالق سریال و این شخصیت یعنی، جان فاورو، کارکتر کودک، جوانی شخصیت یودا نیست.

ویکی‌پدیای فارسی کودک (جنگ ستارگان)
Baby Yoda
Baby Yoda

پی‌نوشت: این مطلب تیر ۹۹ آپدیت شده و آپدیت ادامه داره.

این مطلب رو به اشتراک بگذارید :

26 thoughts on “واقعا ارزش داره سری کامل جنگ ستارگان رو ببینم؟

 1. سلام چرا اول باید ۴،۵،۶ رو دید و بعد ۱،۲،۳ . نباید به ترتیب از ۱ و الی اخر دید؟

  1. سلام،
   همونجور که بالا هم گفتم میشه اونجوری هم دید ولی مشکلی که پیش میاد اینه که استار وارز ۱-۲-۳ از لحاظ تصویر و صحنه خیلی با کیفیت ساخته شده و ۴-۵-۶ با کیفیت خیلی قدیمی دوره‌ها قبل، لذا اینجوری میشه که بعد از دیدن ۳ تا فیلم جدید با کیفیت باید برید ۳ تا فیلم قدیمی بی کیفیت ببینید و حسابی تو ذوقتون میزنه، سر همین پیشنهاد می کنم جنگ ستارگان رو به ترتیبی که منتشر شده ببینید چون اینطوری هم نویسنده‌ها خیلی سوال‌هایی که تو ۴-۵-۶ مطرح کرده بودن رو تو ۱-۲-۳ یجورایی جواب دادن و درست پیاده سازی کردن.

   1. سلام خیلی نقد دارم براتون با احترام عرض میکنم لطفاناراحت نشید
    اول از اینکه فیلمهای ۴و ۵و ۶ حتی فرمت ۱۰۸۰p و۴k دارن ودیدن فیلمهای ۱ و ۲و۳ بعد ۴و ۵ و۶ هیچ ضربه ای به کیفیت نخواهد زد البته اینم بگم که ترتیب دیدن خیلی سلیقه ایه( من بدلیل نوجوون بودن بیشتر ۱و۲و۳ و ۷ و۸ و۹رو پسندیدم و بااون سه تا قدیمیا حال نکردم) ……………..
    دوم وقتی شما اولین بار هان و چویی رو توی امیدی تازه نگاه میکنی هیچی درباره گذشته ش نمیدونی و حتی ۵ و۶ هم نمیتونن گذشته شو تعریف کنن پس باید قبلش روگ وان و سولو رودید وخیلیم حتمیه
    ………………
    سوم در زمان یودا چیزی به نام امپایر نبوده و اونا تحت عنوان سیت میجنگیدند ولی در فیلم ماندالورین میگه امپایر نابود شده پس به وقایع بعد از بازگشت جدای مربوطه اگه یادت باشع اون زنه که یه ماندالورین بود گفت که جدای ها ماندالوریان های اصیل رو کشتن و اونا یکی سبز شبیه این بچه دیده بودن پس این۱ یا پسر یوداس ۲یاخود یوداس(قدرت نیرو رو کم نگیر)۳یا از نیرو بدنیا اومده۴ یا یودا ها سیاره دارن همه چی سال ۲۰۲۱ مشخص خواهد شد
    …………….
    چهارم همونطور که لیا تونست با نیرو برگرده به سفینه پس پالپاتینم می تونه و جای تعجبی از زنده موندن اون و نیرو ساختن نداره
    ……

    ببخشید اگه ناراحتت کردم فقط خواستم نظر بدم

    1. سلام عرض شد
     مرسی وقت گذاشتی و نقدهات رو گفتی، اصلا ناراحت نشدم بلکه خوشحالم شدم 🙂
     درسته فیلم‌ها کیفیت ۱۰۸۰p هست ولی منظورم از کیفیت، کیفیت وضوح تصویر نبود، مثلا تو ۴-۵-۶ جلوه‌های ویژه‌ش خیلی ضعیف و قدیمیه و خیلی جاها مسخره به نظر می‌رسه، از دید تکنولوژی تصویرسازی منظورم بود. در مورد کاراکترها هم درست می‌گی ۱-۲-۳ قطعا کمک می‌کنه پیش زمینه بهتری نسبت بهشون پیدا کنی.

     در مورد یودا هم آره همش الان فرضیه‌ست منم رو حساب فرضیه‌های همون هفته اول پخش سریال گفتم خود یوداست ولی شاید خودش نباشه، تو صفحه ویکی‌پدیا Baby Yoda توضیح داده که کارگردان ادعا کرده خود یودا نیست البته. در مورد تایم‌لاین هم درسته بعد Episode VI: Return of the Jedi (1983) اتفاق افتاده.

     مرسی از توضیحاتت مطلب رو ادیت می کنم

     1. یه سوال اون دوتا بچه ملکه که از بازیگر ناتالی پورتمن بودن وقتی تو بچگی جدا میشن تو سری های بعدی نشونشون میدن؟؟؟؟

    2. بچه ی یودا نیست خودشم نیست. کلا جداست. اسمشم گروگو است. با یودا نسبت فامیلی نداره ولی نسبت ژنی داره.

 2. دوست عزیز کل سریال ماندلورین رو اشتباه دیدی بیبی یودا هیچ ربطی به استاد یودا نداره فقط از یه گونه هستن و داستان این سریال مربوطه به سال ها…… بعد از مرگ یودا

  1. سلام، اینی که نوشتم مربوط به فرضیه‌های هفته اول پخش سریال بود، هرچند همین الان هم فرضیه‌ش هست با این حال کارگردان ظاهرا گفته که نه خود Yoda نیست، لذا مطلب رو ادیت می‌کنم ممنون گفتی

 3. سلام. خیلی مطلب جالبی بود و منم واقعا عاشق جنگ های ستاره ای هستم. البته لازمه که یه بخشی از مطلب شمارو اصلاح کنم. در مورد اینکه چرا از قسمت ۴ شروع کردن. در واقع در ۴۰ سال پیش هیچ کتابی از استار وارز موجود نبوده و جورج لوکاس در سال ۱۹۷۷ فیلمی می‌سازه به نام جنگ های ستاره ای که هیچکدوم از عنوان های قسمت چهارم یا امیدی تازه روش نبوده. جورج لوکاس در اون سال این فیلم رو می‌سازه و هیچ چیزی قبلش و هیچ چیزی هم بعدش نبوده و تصمیم میگیره که داستان رو فعلا نگه داره تا هر وقت بودجه کافی داشت برگرده و داستان رو ادامه بده و در طول ۶ سال دو قسمت دیگه رو هم می‌سازه. بعد از ۱۵ یا ۱۶ سال به درخواست طرفدار ها یک سه گانه پیش در آمد می‌سازه و تازه از این جا عنوان های ۴ و ۵ و ۶ به سه گانه اول با اسم هایی که الان می‌شناسیم بهشون داده میشه. دلیل خیلی از تفاوت هایی هم که بین اون چیزی که تو پیش در آمد می‌بینیم و اون چیزی که تو سه گانه اصلی بهمون میگن هم همینه که هیچ کدوم از این ماجرا ها قبل از شروع ساخت پیش درآمد نوشته نشده بوده. ببخشید بابت پر حرفی.

  1. سلام، خیلی لطف کردی بابت توضیحات تکمیلی ممنون ازت که با حوصله توضیح دادی مفید بود

   1. خواهش میکنم. نظر لطف شماست. خیلی ها از اینجور نظرا نارحت میشن. مثل شما کم پیدا میشه

 4. سلام. من میخام ماندلورین رو شروع کنم. میخام لطف کنی راهنماییم کنی چطوری میتونم ظرف یه ساعت یه خلاصه کامل از کل استار وارز گیر بیارم؟

  1. سلام،
   حقیقتش کار آسونی نیست خلاصه این همه سری رو متوجه شدن ولی تو یوتیوب سرچ کن star wars summary کلیپ های مختلف میاد شاید بتونه کمک کنه.

 5. سلام و ممنون از این محتوای خوب
  فقط اگه میشه و اطلاع داری آدرس یه سایت که بشه همه مجموعه‌ها رو با کیفیت بالا و با زبان اصلی دانلود کرد رو بگو!
  ممنون 🙂

  1. سلام ممنون از لطفت، متاسفانه سراغ ندارم دقیقا، ولی فکر کنم اگر سایت ۳۰nama رو گوگل کنی می تونی اون جا پیداش کنی.

 6. آفرین. توضیحات کاملی بود. البته سریال star wars : the clone wars هم خیلی جالبه مخصوصا از فصل سوم به بعد. پایان این سریال هم یکی از زیبا ترین چیز هایی هستش که تا به حال دیدم، البته که خشونت زیادی داره، ولی به هر حال، توی این سریال خیلی چیز های زیادی می بینیم و یاد می گیریم درباره ی تمام شخصیت ها ( یاد می گیریم که چرا کلون ها به جدای ها حمله کردند، یاد می گیریم Force ghost ها چطوری بوجود آمدند و اینکه Darth maul چطوری زنده موند و …) اگر کسی این رو ندیده، تجربه ی تماشا کردن جنگ ستارگانش کامل نیست.
  من خودم فکر کنم می تونید از فصل ۳ شروع کنید.
  جنگ ستارگان سری قشنگی هست و لی پستی و بلندی های زیادی داره.

  1. ممنونم از لطفت. اتفاقا تو IMDB قدیم چکش کردم دیدمش کارتونه بیخیالش شدم حقیقتش فکر کردم واسه بچه‌ها ساخته شده جالبه که می‌گی این استاروارز خشونت بالایی داشته :))
   انتظار نداشتم اصلا

 7. سلام اقای حبیبی
  باتمام احترامی که برای شما دارم ولی مقاله شما خیلی ایراد داشت خیلی.
  من خودم همه فیلم ها و سریال های جنگ ستارگان رو دیدم و همطور کمیک ها رو و اطلاعات ۹۹ درصدی از دنیای جنگ ستارگان دارم.
  اولین اشتباه شما این بود که خود جرج لوکاس گفته اولین فیلم قسمت چهارمه .پس در این صورت باید این فیلم رو بعد از سه گانه دوم دید نه اول.
  و بعد تمامی اثار جنگ ستارگان مهم هستند . و شدیدا در روند داستانی مهم هستند .مثل : کلون وارز ، ربلز مندو و……
  شما اولین چیزی که باید از جهان جنگ ستارگان مشاهده کرد کمیک جمهوری والاست که یک هفته پیش ترجمه فارسیش اومد بعد فیلم تهدید شبح.
  همه چیز مهمه حتی بازی ها
  ناراحت نشید ولی من بیش از ۱۰ ساله که طرفدار جنگ ستارگان هستم و قطعا خیلی چیز بیشتر از شما میدونم .
  اقا بابک اگر نظری دارید توی تلگرام به من پیام دهید .متشکرم
  اینم ایدیم Lord_SEH@

  1. سلام عزیز جان
   نه ناراحت برای چی، خوشحالم که یه هوادار جنگ ستارگان وقت گذاشته و از دید خودش مفصل توضیح داده موارد رو. ممنونم از لطف کردی 🙂

 8. سلام، یه سوال و یا شایدم انتقاد داشتم، من قبلا تقریبا همه قسمت هاشو دیدم، و یکم یادم رفته ولی یه سوال دارم از شما، منظورتون از ۴و۵و۶ همون اولیا هست؟منظورم همون سری قدیمی و اول امپراطوری و دارث ویدر و نابودی ستاره مرگ هست؟اگه همونه من پیشنهاد می کنم که فیلم هارو با زمان ساخت شماره گذاری کنید نه با خط داستانی، که اینطوری فهمش هم برای خواننده راحت تر بشه، مثلا اگه منظورتون همونیه که من گفتم ترتیب دیدن رو اینجوری می نوشتین: سری ۴ و ۵ و ۶،بعد ۱ و ۲و ۳ و در آخر جدید ها، در صورتی که ترتیب بندی شما بر اساس خط زمانی اینجوریه: سری ۱و۲و۳ ، سری ۴و۵و۶ و در آخر بقیه

  1. سلام
   بله منظورم همون اولی‌ها هست، به ترتیب پخش منظورم هست بالا اینجوری نوشتم شاید اشتباه برداشت شده:

   یعنی اول ۴ و ۵ و ۶ بعد ۱ و ۲ و ۳ و بعد فیلم مجزای Rogue One و بعد ۷ و ۸ و ۹٫

 9. دوست من از طرفدار های به شدت متعصب جنگ ستارگان هستم و با تمام احترامی که برای شما قائلم ولی با نظر شما در مورد جنگ ستارگان مخالف هستم توصیه من دیدن به ترتیب اپیزود هست و از اپیزود هفت به بعد ارزش دیدن ندارن چون سه گانه اخر فقط نا امیدی خالص بود که بی هدف داستان رو کش دادن و بهم زدن و باعث دلسردی من از جنگ ستارگان شدن ولی تمام فیلم هایی مربوط به دوران امپراتوری از سولو تا کتاب بوبافت و مندالوریان رو بیشتر از بقیه دوست دارم و به جرئت میتونم بگم بهترین فیلم های عمرم بودن

Comments are closed.