ازمیر ترکیه

سفر به ازمیر ترکیه

چند وقت پیش سفر ۱۰ روزه داشتم به ازمیر ترکیه که مختصر در موردش می‌خوام حرف بزنم. اول از همه قدیم خودم فک می‌کردم ترکیه خلاصه شده تو استانبول و آنکارا و شهرهای ساحلیش ولی با دیدن این شهر نظرم عوض شد.
ازمیر شهر ساحلی هست که بخاطر ساختار جغرافیاییش راحت میشه با کشتی رفت و آمد کرد و خیلی عادیه جابجایی با کشتی، نزدیک ۴ میلیون جمعیت داره و خیلی مناطق شهر بافت قدیمی خودشون رو هنوز دارن.

ازمیر
ازمیر

ازمیر چند تا خیابون اصلی داره که مثل خیابون استقلال استانبول میمونن و خیلی انرژی خوبی داره راه رفتن توشون، کوچه پس کوچه‌هاشون هم پر از مغازه‌های کوچیک و بزرگیه که مغازه دارها با لبی خندون و گرم دارن تبلیغ کاسبیشون رو می‌کنن. نکته جالب اینکه همیشه یه پرچم یا عکس بزرگی از آتاتورک می‌بینید تو این خیابونا، این شهر واقعا آتاتورک رو دوست داره.

خیابون‌های ازمیر ترکیه
خیابون‌های ازمیر ترکیه

وقتی سوار کشتی می‌شید می‌تونید دورتادور شهر رو ببینید، یه سری قسمت شهر که تو تصویر می‌بینید برج‌های بلند و مدرن ساخته شده که شبا رقص نور دارن و یه قسمت عظیم شهر نوارساحلی هست که مناسب پیاده‌رویه و خط دوچرخه‌سواری و قطار شهری هم داره.

ساحل ازمیر
ساحل ازمیر

نوار ساحلی ازمیر خیلی خوب ساخته شده و یه سری قسمت‌هاش هم در حال بازسازی و مدرن شدنه. یه نکته مهم این شهر امنیتشه، بر خلاف استانبول که همش باید حواست به جیبت باشه اینجا اصلا همچین حس ناامنی نمی‌کنی، وقتی تو نوارساحلی راه میری کامل حس امنیت رو حس می‌کنی، یه سری هم همیشه مشغول ماهیگیری هستن، یه سری با دوچرخه تردد می‌کنن (چون دوچرخه کرایه‌ای فرهنگش جا افتاده)، خیلی‌ها هم در آرامش یا نشستن یا مشغول پیاده‌روی و ورزش کردن هستن.

نوار ساحلی ازمیر
نوار ساحلی ازمیر

مثال مابقی شهرهای ترکیه اینجا هم مردمشون به حیوانات احترام میزارن و دوستشون دارن، توی شهر پر از سگ‌هایی هست که پلاک واکسن بهشون وصل شده و پر از گربه و خونه‌های گربه که مردم براشون درست کردن.

سگ‌های شهری ازمیر

از نظر تنوع غذایی ازمیر کم و بیش مثل استانبول بود شاید با فرق اینکه بیشتر غذاهای دریایی می‌دیدم وگرنه همون اسکندرکباب و کوفته و کباب ترکی و … بودش.

اسکندر کباب : کباب لایه لایه شده که زیرش با نون مخصوص پر شده و کنارش ماست میریزن، روشم بجز سس و مابقی چیزایی که می‌بینید گاهی با قابلمه‌های مخصوص میان بالا سرتون کره داغ میریزن.😋

اسکندر کباب
اسکندر کباب
کوفته ترکی
کوفته ترکی

یه سبک زندگی خوبی که ازشون دیدم این بود که اکثرا بالکن‌های بزرگ دارن و تو بالکن‌ها همیشه میز و صندلی هست و ازش روزانه استفاده می‌کنن، مثلا تو یه کوچه راه میرفتی میدیدی همه نشستن تو بالکن می‌گن می‌خندن کوچه رو نگاه می‌کنن و با عابرهای آشنا سلام و احوال پرسی می‌کنن.

بالکن‌های شهر ازمیر

مرکز خریدهای خیلی بزرگ و مدرن و قشنگم دارن، مثلا اسم اینجا MaviBahçe هست که همه برندها توش حضور دارن (بیشتر برندهای ترکی تو چشم میان شاید بخاطر حمایتشون از کالای ملی و کیفیت خوبشون شایدم بخاطر اینکه به برندهای خارجی مغازه‌های جلو چشم رو نمی‌دن؟)، به غیر از اینجا هم چندتا مجموعه بزرگ بود که یکیشون Outlet بود و همه برندهای لباس‌های دارای تخفیفشون (که معمولا تک سایز هستن یا فصلشون گذشته) رو اونجا می‌فروختن ، خوبیش اینه رفت و آمد به این مجموعه‌ها راحته بخاطر حمل و نقل عمومی.

پاساژ بزرگ MaviBahçe شهر ازمیر
پاساژ بزرگ MaviBahçe شهر ازمیر

قیمت چایی و قهوه هم کم و بیش مثل همین چیزی هست که تو این عکس می‌بینید، بستگی داره کجا برید سفارش بدید ولی یه کافه بزرگ برید احتمالا زیر ۸،۹ لیر قهوه پیدا نمی‌کنید و چایی هم زیر ۵،۶ لیر نباید باشه.☕️

قهوه ترک و چای فنجونی
قهوه ترک و چای فنجونی
قیمت قهوه در ترکیه ازمیر
قیمت قهوه در ترکیه ازمیر

آرامشی که تو نوار ساحلی در موردش صحبت می‌کردم اینه، عصرها اکثرا همینجا می‌شینند یا از کافه رستوران‌های نوارساحلی استفاده می‌کنن، جزو عادت‌هاشون خوردن آبجو و تخمه‌ست که عادت بدی هم هست چون آشغال تخمه رو همونجا رها می‌کنن با اینکه فردا بیاید تمیز شده ولی خب منظره جالبی نیست. نکته جالب اینکه مهم نیست چه موقع روز تو شهر باشید همیشه کافه رستوران‌ها شلوغه، یه بار ۳ ظهر با لپ‌تاپ رفتم تو یه کافه بشینم به کارهام برسم استارباکس کلا پر بود، چند تا دیگه هم پر و شلوغ بود تا یه شعبه استارباکس رو گیر اوردم که یکم جا داشت.

پارک ساحلی ازمیر
پارک ساحلی ازمیر

اینم جالب بود، عکس محمدرضا شاه و فرح کنار عکسی از آتاتورک تو یکی از کافه‌های ازمیر.
جالبه بدونید به عقیده‌ی خیلیا ازمیر جزو سکولارترین شهرهای ترکیه‌ست و خیلی مذهبی نیستن که شاید دلیلش نزدیکی زیاد به یونان باشه و تبادل فرهنگ‌هاشون طی دهه‌ها.

عکس محمدرضا شاه و فرح کنار عکسی از آتاتورک تو یکی از کافه‌های ازمیر.
عکس محمدرضا شاه و فرح کنار عکسی از آتاتورک تو یکی از کافه‌های ازمیر.

یه روزم تو شهر بودم که مصادف شده بود با روز زن و تو شهر هیاهو بود، یه سری به خانوما گل می‌دادن، یه سری حقوق‌دان برای حمایت تظاهرات شکل داده بودن، یه سری جاها جشن بود و در آخر یه سری جاها هم مثل این فیلمی که گرفتم کارناوال‌های مختلف در جریان بود.

رژه روز زن ازمیر ترکیه
رژه روز زن ازمیر ترکیه

اگه قصد سفر به ازمیر رو داشتید پیشنهاد می‌کنم این چند جا هم تونستید برید.
فلش قرمز: شهر شراب ترکیه ، یه دهکده کوچیک که انواع و اقسام شراب با میوه‌های مختلف رو درست می‌کنه.
فلش سبز: سلجوک، معبد آرتمیس و مابقی بناهای تاریخی که مربوط به دوران سلجوقیان هست.
فلش زرد: چشمه ، که بخاطر چشمه‌ها و مناطق توریستی و ساحلیش معروفه.
فلش بنفش: شروع جزایر یونان ، خواستم فقط نشون بدم چقدر نزدیک یونانه ازمیر. 😄

جاهای دیدنی ازمیر هم Karataş Sahil و Tarihi Asansör و Konak Saat Kulesi و Bostanlı Sahili و محل Karşıyaka از دید من واجب هست ببینید.

نقشه ازمیر و شهرهای اطراف
نقشه ازمیر و سلجوک و چشمه

در کل ازمیر رو شهر آروم و امن و خوبی دیدم برای استراحت برای ایرانیا خیلی خوب می‌تونه باشه چون ترکیه ویزا نمی‌خواد و شلوغی توریستی بودن هم نداره. با ساعتی ۳ لیر می‌تونید دوچرخه سوار شید، تقریبا با همین قیمت هم سوار کشتی می‌شید و خرج خورد و خوراکتونم مثل همون منویی هست که عکسش رو گرفتم (غذاها از ۱۲-۱۳ لیر شروع میشه تا ۲۰-۲۵ لیر)
من از flightio.com بلیط خریدم با اطلس جت که پشیمونم چون اطلس جت خیلی پرواز بی‌کیفیتی بود تو کابین جاش خیلی کوچیک بود و خیلی‌ها وسایلشون رو برگشت زدن به بار (پگاسوس هم همین وضع رو داره) پیشنهاد می‌کنم برای ازمیر از sepehr360.com خرید کنید چون پروازهای ایرانی مثل ایران ایر و قشم و آسمان رو داره و قیمت خوب می‌تونید پیدا کنید.
یادتون نره پروازهای ترکی برای هر کیلو اضافه بار باید تقریبا کیلویی ۱۷ دلار پرداخت کنید! ولی پروازهای ایرانی ۲۰-۳۰ تومنه معمولا.

به نظرم نیاز نیست تور ازمیر از آژانس‌های مسافرتی بگیرید می‌تونید خودتون بلیط بگیرید و از سایت Booking (که پایین نقشه‌ش رو گذاشتم) هتل یا هاستل بگیرید و با هزینه کمتر سفر کنید.

ازمیر ترکیه
ازمیر ترکیه

اگر خواستید هاستل یا هتل اجاره کنید یا قیمت هتل و هاستل رو تو ازمیر ترکیه پیدا کنید از نقشه پایین می‌تونید کمک بگیرید:

Booking.com
این مطلب رو به اشتراک بگذارید :