کلیسای جامع سنت اشتفان وین - St. Stephen's Cathedral, Vienna

سفر به وین اتریش

سفر وین (اتریش) ما اینجوری اینجوری شد که با هواپیمایی رایان ایر از رُم (ایتالیا) رفتیم به سمت اتریش. ساعت ۱۱ شب رسیدیم به فرودگاه وین Vienna International Airport (VIE) که از خود شهر فاصله داشت و تقریبا ۱ ساعت باید با قطار می‌رفتیم که برسیم به خود شهر.

فاصله فرودگاه وین تا شهر وین Vienna International Airport
فاصله فرودگاه وین تا شهر وین Vienna International Airport

بخاطر اینکه تو هزینه‌هامون صرفه‌جویی کنیم و پول هتل ندیم تصمیم گرفتیم شب فرودگاه بخوابیم تا صبح، خوشبختانه فرودگاه بزرگ و خوبی داشت (به نسبت فرودگاهایی که دیدم) و موندگار شدیم.

شب خوابیدن تو فرودگاه وین
شب خوابیدن تو فرودگاه وین

آخر شب شانسمون مک‌دونالد فرودگاه باز بود و همونجا خوردیم و خیلی تو هزینه‌هامون صرفه‌جویی شد، چرا؟ چون اپلیکیشن مک‌دونالد اتریش رو روی گوشی نصب کرده بودم و معمولا این اپلیکیشن‌ها تخفیف‌های ماهانه بهتون می‌ده. مثلا غذایی که برای ۲ نفر سفارش دادیم و ۱۶ یورو می‌شد رو ۸ یورو ازمون گرفت.

مک دونالد فرودگاه وین اتریش
مک دونالد فرودگاه وین اتریش

از ایستگاه فرودگاه وین صبح حرکت کردیم به سمت شهر و تو ایستگاه اصلی ساعت ۹ صبح صبحونه خوردیم که هم خوش‌مزه بود و هم خوش قیمت به نسبت جاهای دیگه‌ای که رفتیم. منوی صبحونه‌شون کروسان (کرواسان) و مربا و کره و کاپوچینو بود.

کراسان و قهوه در کافه Pasta & Café by INTERSPAR وین
کراسان و قهوه در کافه Pasta & Café by INTERSPAR وین

بعد یک راست رفتیم سمت کلیسای جامع سنت اشتفان وین که مشهورترین کلیسای اتریش محسوب می‌شه و واقعا از زیبایی حرف نداره. وقتی سال ۱۱۴۷ اینجا ساخته شد کلیسای مادر کاتولیک در اروپای مرکزی محسوب می‌شده سر همین از قدیم خیلی اهمیت داشته. برج‌های کلیسا به سبک معماری گوتیک بعد از ساخت ساختمون اصلی بهشون اضافه شده و دو قرن طول کشیده که این دو برج تکمیل بشن! متاسفانه فرصت نشد از داخلش دیدن کنیم.

کلیسای جامع سنت اشتفان وین - St. Stephen's Cathedral, Vienna
کلیسای جامع سنت اشتفان وین – St. Stephen’s Cathedral, Vienna

یکی دیگه از جاهای تاریخی که رفتیم کاخ شون‌برون Schönbrunn Palace بود که از مرکز شهر خیلی فاصله داشت. معنی لغوی این کاخ یعنی «چشمه زیبا»، اینجا تا سال ۱۹۶۰ برای اقامت تابستونی پادشاه‌های اتریش در وین در نظر گرفته شده بود و می‌تونید حدس بزنید چقدر می‌بایست بزرگ و باشکوهی باشه، انقدر بزرگ بود که قدیمی‌ترین باغ وحش دنیا رو تو باغ همین کاخ ساختن و از سال ۱۷۵۲ هنوز این باغ وحش داره به کار خودش ادامه می‌ده! اسم باغ‌وحش Tiergarten Schönbrunn هست.

متاسفانه چون هوا سرد و بارونی/برفی بود نشد عکس‌های خوبی ازش بگیرم. بلیط ورودی کاخ از ۱۶ نفری یورو شروع می‌شد که ما داخل نرفتیم.

کاخ شون‌برون وین Schönbrunn Palace
کاخ شون‌برون وین Schönbrunn Palace

تمام مدتی که اونجا بودیم چیزی که همیشه به چشم میومد بازارچه‌های کریسمی وین بود که همه‌جای شهر پخش بودن. اگر تو ایام کریسمسی به شهر سر بزنید و Wiener Christkindlmarkt رو توی گوگل مپس بزنید قطعا ۲-۳ جا حداقل بهتون معرفی می‌کنه.

یکی از نوشیدنی‌های محبوب بازارهای کریسمسی وین انواع شراب داغه که کنار مخلوطی از سیب‌زمینی و بیکن می‌خورن. ۷ یورو می‌گرفتن بابتش، اگر لیوان رو بر می‌گردوندی ۳ یورو بهت پس می‌دادن. 🍷

شراب داغ شاید خیلی عجیب باشه ولی نوشیدنی مورد علاقه خیلی‌ها (مثل لهستانی‌ها، اتریشی‌ها …) در فصول سرده، از خصوصیاتش اینه که بوی الکلش حسابی تو محیط پخش میشه و مزه‌ش از شراب عادی شیرین‌تره و انواع مختلفی داره، مثلا اینی که گرفتم شراب میوه‌های وحشیه ولی شراب داغ پرتقال یا آلبالو و میوه‌های دیگه هم بود.

ما که اول وارد بازار شدیم دیدیم که اکثر مردم توی ماگ های کریسمسی خیلی زیبایی نوشیدنی گرمی رو می‌خورند که ما اولش فکر کردیم شیرکاکائو یا هات چاکلته ولی بعد متوجه شدیم که همشون انواع نوشیدنی های الکلی داغ بوده. جالبه که بدونید حتی ودکا و ویسکی رو هم به صورت داغ سرو می‌کردند.

شراب داغ و سیب زمینی
شراب داغ و مخلوط بیکن و سیب زمینی

تو ساختمون شهرداری شهر (Rathaus) بازار سرپوشیده کریسمسی هم بود که اگه سردتون باشه یا هوا خراب باشه بهترین انتخاب براتون همینجاست.

یکی از مناطق اصلی شهر منطقه Kaisermühlen هست که شبه جزیره (جزیره؟)ای رو رود دانوبه و خیلی ساختمون‌های مهم مثل ساختمون سازمان ملل یا Vienna International Centre اونجا قرار داره و بخاطر ارتفاع ساختمون‌ها معمولا از سطح شهر می‌شه دیدشون.

پل معروف شهر که توریستی هم بود اسمش Zollamtssteg بود و بخاطر این معروف بود که فیلم هالیوودی Before Sunrise اینجا بازی کردن.

صحنه‌ای از فیلم Before Sunrise روی پل  Zollamtssteg  وین
صحنه‌ای از فیلم Before Sunrise روی پل Zollamtssteg وین

وین رو رودخونه‌ دانوب از وسط ۲ نصف می‌کنه و همین به زیبایی شهر خیلی کمک کرده. با اینکه شهر با قدمتیه ولی سازه‌های مدرن/صنعتی خیلی بیشتر به چشم میان همه‌جا.

رودخونه دانوب وین
رودخونه دانوب وین

یکی از روزها به شهربازی وین که چرخ و فلک بزرگی توش داره سر زدیم و پیشنهاد می‌کنم حتما برید، بخاطر اینکه دید خیلی خوبی از بالاش به شهر دارید و می‌تونید کامل شهر رو ببینید، قیمتش هم مناسبه.

خوبی‌های وین از دید من مرتب و تمیز بودنش بود بعلاوه اینکه سروصدای زائد نمی‌شنیدید و مردمش فرهنگ استفاده از دوچرخه و حمل و نقل عمومی رو زیاد داشتن. انگلیسی هم کم و بیش اونایی که باهاشون برخورد داشتیم بلد بودن.

بدی‌های وین اول از همه گرونیش بود (حتا از رم که توریستیه خیلی گرون‌تر بود)، بعد تناقض معماریش که ساختمون‌های مدرن/صنعتی رو کنار قدیمی می‌دیدی. به سختی لبخند رو لب مردمش می‌دیدی و تو کافه‌های محلی هم گرم برخورد نمی‌کردن.
ساختار صنعتی بعضی جاها خیلی غالب می‌شد و کمک می‌کرد اون قسمت شهر خشک و بی‌ روح بشه، تصورم از وین یه شهر رویایی‌تر بود.

برای اقامت ۲-۳ روزه وین وقتی از Airbnb اتاق اجاره کردیم وقتی از این سایت اتاق اجاره می‌کنید باید انتظار مواجه شدن با این صحنه هم داشته باشید.😊

سگ صاحب‌خونه Airbnb وین
سگ صاحب‌خونه Airbnb مون در وین

صاحب‌خونه یه سگ دوست داشتنی داشت، جزو قوانین خونه هم این بود از آشپزخونه و ظرف‌هاش نمی‌تونیم استفاده کنیم ولی برای صبحونه قهوه و نون و مربا آزاده. ما اینجارو انتخاب کرده بودیم و برای دو روز حدود ۶۰ یورو دادیم، می‌ارزید، یه اتاق اجاره کردیم برای دو نفر و شبی ۳۰ یورو دادیم بابتش، هرچند صبحونه‌ش خیلی مختصر مفید بود.

تنوع شیرینی‌جات تو وین زیاد بود ولی قیمت‌هاشم خیلی گرون بود. مثلا تو رُم با ۲ یورو قهوه با کروسان یا کیک کوچیک می‌تونی بخوری ولی اینجا تو جاهای محلیشم کم‌کم باید ۴ یورو بدی واسه همچین چیزی.
البته این گرونی شامل غذا و مابقی چیزا هم میشه.

نون و شیرینی جات اتریشی وین
نون و شیرینی جات اتریشی وین

یکی از راه‌های ارزون سفر کردن به کشورهای همسایه مثل همیشه اتوبوسه که اینجا فلکسی باس Flixbus خیلی نقش پر رنگی داره. با نفری ۹ یورو از وین رفتیم به سمت بوداپست و اینم ترمینال باورنکردنی داغونشونه! زیر پل اتوبان شده ترمینال بدون هیچ اتاق انتظاری!

ایستگاه انتظار فلکسی باس  Flixbus  وین

ایستگاه انتظار فلکسی باس Flixbus وین

وین خلاصه برام اون شهری نبود که انتظارش رو می‌کشیدم، انتظار شهری با معماری قدیمی و زیبا داشتم ولی بیشتر تلفیقی از معماری قدیمی و صنعتی/مدرن بود، شاید چون رم زندگی می‌کنم انتظارم رو برآورده نکرد و ساختمون‌های شاخصش به چشمم نیومد خیلی.
چیزی که به چشم اومد بازارهای کریسمسی، تمیزی و نظم شهر و غذاها و نوشیدنی هایی شهر بود.
البته یه بخشی از معروفیت وین بخاطر موزه‌ها/کاخ‌های مجللش بود که شخصا علاقه نداشتم و چک نکردم و یه بخش دیگه کنسرت‌های کلاسیکش هست که اونم چک نکردم به دو دلیل، یک اینکه بلیط از ۴۰ یورو نفری شروع می‌شد که خیلی گرون بود، دو اینکه تا جایی که می‌دونم پایتخت موسیقی کلاسیک اتریش سالزبورگ هست که موتسارت هم اونجا زندگی می‌کرد، لذا ترجیح میدم بعدها اگر علاقه به دیدنش داشتم جای اصلی امتحان کنم.
در مجموع همه‌چیز گرون بود از دید من و هیچ چیز ارزون‌تری نسبت به رم ندیدم، مثلا بلیط یک طرفه مترو تو رم ۱.۵۰ هست که اینجا ۲.۴۰ بود و اگر نمی‌خریدی و بازرس چک می‌کرد ۱۰۳ یورو جریمه‌تون می‌کرد.
نکته دیگه که نظرم رو جلب کرد حضور پر رنگ پناهنده‌ها بود که انتظارش رو نداشتم اینقدر زیاد باشن و همه جای شهر حضور داشته باشن.
مردمش هم همینجور که گفتم خیلی دوستانه نبودن ولی به خشکی آلمان‌ها هم نبودن، هرچند تو کافه رستوران‌های محلی از بعضی نگاه‌ها معذب می‌شدیم.

شهر معمولا ۷,۸ به بعد اکثر جاهاش بسته میشه و بخاطر سرمای هوای اکثراً شب خیلی خلوته همه جا، مثلا تو برلین تقریبا تو هر محل یه بار می‌دیدم که شبا محلی‌ها توش جمع شدن و در حال گپ زدنن ولی اینجا همچین چیزی به چشم نیومد.

اگر خواستید هاستل یا هتل اجاره کنید یا قیمت هتل و هاستل رو تو وین پیدا کنید از نقشه پایین می‌تونید کمک بگیرید:

Booking.com
این مطلب رو به اشتراک بگذارید :