فیلم پله آخر

فیلم پله آخر

فیلم پله آخر دومین فیلم بلند به کارگردانی علی مصفا هست که فیلم اول ایشون سیمای زنی در دوردست  ساخته شده در سال ۱۳۸۲ می باشد.

چه کسانی  در پله آخر بازی کردند؟

بازیگران اصلی : لیلا حاتمی ، علی مصفا ، علیرضا اقاخانی، حامد بهداد

چرا باید فیلم پله آخر را دید؟

اول از همه فیلم قبلی که لیلا حاتمی همراه با علی مصفا بازی کرد بنام «چیزهایی هست که نمیدانی»  فیلم موفقی بود و بطور مجزا در فیلم‌های آخر لیلا حاتمی و علی مصفا فیلم ضعیفی نمی‌بینید از طرفی روایت داستان جالب هست و در فیلم اتفاق‌هایی می‌افتد که باعث می‌شود مخاطب دچار هیجان شود و با واقعیت‌هایی روبرو شود که اصلا انتظار آن را نداشته است.

خلاصه فیلم پله آخر چیست؟

لیلا حاتمی در فیلم نقش یک بازیگری را بازی می‌کند که شوهرش را از دست داده است و سر سکانسی از فیلم بی‌موقع خنده‌اش می‌گیرد و کسی خبر ندارد دلیل خنده‌اش چیست.

لیلا حاتمی در فیلم پله آخر
لیلا حاتمی در فیلم پله آخر

فیلم  پله آخر در جشنواره حضور داشته است؟

سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌نامه اقتباسی (علی مصفا) سی‌امین دوره جشنواره فیلم فجر
جایزه گوی بلورین بهترین بازیگر زن از چهل و هفتمین دوره جشنواره فیلم کارلووی واری به لیلا حاتمی (۲۰۱۲)

طبق گفته ی سایت سینمای ما در این جشنواره‌ها هم فیلم شرکت کرده:   اوسیان سینه فن دهلی نو، باتومی گرجستانٰ آرس کاتوویتس لهستان، سائوپولو، فیلم‌های ایرانی استرالیا و شیکاگو و لندن، مدفیلم رم ، بارباکان اسلواکی، کلکته، موسسه فیلم آمریکا، ، شب‌های سیاه تالین، کرالا، کوچی هند، پونا و موزه هنر بوستون.
لینک فیلم در IMDB

علی مصفا در فیلم پله آخر
علی مصفا در فیلم پله آخر

دیالوگ‌های موندگار پله ی آخر؟

بعد از مردنم تا یک روز یا بیشتر، ناخن‌هایم رشد می‌کنند و موهایم و ریشم، انگار از مرگ من بی‌خبرند .

تا قبل از شنیدن خبر مرگم، همیشه افسرده بودم، اما حالا یهو ضد ضربه شدم، انگار دوای من، شنیدن خبر مرگم بود!

حرف آخر؟ 

یاداشت علی مصفا در مجله ۲۴ در مورد فیلم پله آخر:

فیلمنامهٔ پلهٔ آخر را هفت سال پیش نوشتم. اما برای ساختنش به هر دری زدم نشد؛ دوستان تهیه‌کننده هر چند فیلمنامه را دوست داشتند، اما هر کدام به نوبت، بعد از هفت-هشت ماه کنار می‌کشیدند تا اینکه بالاخره تصمیم گرفتم خودم پولی جور کنم و به معنای واقعی کلمه فیلم را مستقل بسازم. چاره‌ای نداشتم جز اینکه از تمام امکانات استفاده و بلکه سوء استفاده کنم. مجبور شدم نقش اول مرد را خودم بازی کنم و هنوز هم از این بابت دلخورم. اما نقش اول زن از ابتدا برای لیلا حاتمی نوشته شده بود. خلاصه طی ۳۷ جلسه فیلمبرداری کار تمام شد و هنوز هم درگیر مونتاژ و صداگذاری آن هستیم. وسوسهٔ ساخت این فیلم مثل مرضی به جانم افتاده بود و دست‌بردار نبود. برای همین نتیجهٔ کار هر چه باشد خوشحالم که بالاخره از درگیری فکریِ ساخت این فیلمنامه خلاص شدم. حالا بعد از هفت سال، بالاخره فکرم آزاد شده و روانم آسوده‌است. به گمانم فیلم ساختن گران‌ترین روان‌درمانی روزگار ماست.

پی‌نوشت ۱ : با اینکه خیلی فیلم قوی هست تو لیست فیلم‌هایی که تو سال ۹۱ اکران شده ولی متاسفانه فقط ۹ تا سینما تو تهران بیشتر اکرانش نمی‌کنند و جایی تبلیغش رو ندیدم و خیلی فروش محدودی داشته ازتون تقاضا می‌کنم حتما فیلم رو ببینید قبل از اینکه از روی پرده برش دارند.

پی‌نوشت ۲ : اگر فیلم “چیزهایی هست که نمیدانی” رو ندیدید DVD ش توضیع شده پیشنهاد می‌کنم این فیلم هم از دست ندید و ببینید.

فیلم چیزهایی هست که نمی دانی
فیلم چیزهایی هست که نمی دانی
این مطلب رو به اشتراک بگذارید :