فیلم آشنایی با لیلا

فیلم آشنایی با لیلا

فیلمی از جنس لیلا حاتمی! لیلای فیلم آشنایی با لیلا مثل فیلم‌هایی هست که قدیم بازی کرده. در واقع از لحاظ بازی کردن تفاوت چندانی در نقش آفرینی لیلا حاتمی نمی‌بینید. شاید بشه این فیلم رو از لحاظ جنس فیلم با فیلم قبلیش «سر به مهر» مقایسه کرد که اگه شباهتی هم توش باشه طبیعتا انتقادهایی هم مثل همون فیلم روش هست.

یک داستان با موضوع کاملا مشخص و صحنه‌هایی که هیجان‌آور نیست بلکه در یک درام ساده موازی با طنز به شما سعی می‌کنه هم یک فیلم خوب نشون بده و هم پیامی رو منتقل کنه مثل فیلم سر به مهر، البته فیلم سر به مهر ته‌مایه‌ی طنز نداشت و بیشتر بحث‌های اعتقادی و سبک زندگی مطرح بود ولی در فیلم آشنایی با لیلا شما دیالوگ‌ها و صحنه‌های طنز می‌بینید.

بهتره اول به داستان فیلم بپردازیم که بتونیم در مورد فیلم صحبت کنیم :

نادر ایده پرداز یک شرکت تبلیغاتی است که به شدت به سیگار وابسته است. او عقیده دارد کشیدن سیگار به ایده پردازی او کمک می کند. لیلا تستر یک شرکت اسانس عطر است و از حس بویایی فوق العاده ای برخوردار است. نادر و لیلا با هم آشنا می شوند. تنها شرط لیلا برای ازدواج با نادر ترک سیگار برای همیشه است. نادر شرایط مالی خوبی ندارد و برای ادامه به کار به سیگار نیازمند است او می بایست بین لیلا و سیگار یکی را انتخاب کند…

یکی از جذابیت‌های فیلم شاید شغل شخص اول «نادر» باشه. چرا که کمتر با شغلی بنام «ایده‌پرداز» مواجه شدیم چه تو واقعیت و چه تو سینما.

خب همونجوری که می‌دونید داستان درگیری بین دو انتخاب و بحث ترک سیگار هست. خط داستانی و آشناییشون شاید زیاد طبیعی بنظر نرسه ولی از لحاظ ظاهری جزو قشنگ‌ترین سکانس‌هایی بود که امسال تو سینما دیده بودم. دو فولکس قدیمی تو یک تقاطع و بارش برف. هرچند مصنوعی ولی بازم لذت بخش.

آشنایی با لیلا
آشنایی با لیلا

در مورد سکانس‌های کلینیک ترک سیگار هم زیاد احساس واقعی بودن بهم دست نمی‌داد و بنظرم از اونجایی که فیلم قصد فروش با کمک اسم‌ها رو نداشته نقش آفرینی بهاره رهنما لزومی نداشت و بهاره رهنما هم بیشتر فیلم‌های کمدیی رو ایفای نقش کرده که با این سبک فیلم‌ها سنخیتی نداشته.

جا داره از حضور کارگردان بعنوان نقش اول هم یاد کنم. البته عادل یراقی هم کارگردان بود هم تهیه کننده هم بازیگر نقش اول مرد هم فیلمنامه‌نویس ( با همراهی عباس کیارستمی ) بود که واقعا هم خوب بازی کرد و بازی ضعیفی ازش ندیدم تو این فیلم.

در مورد کارگردان :

عادل یراقی متولد ۱۳۴۶ و دانش آموخته ی سینما از دانشگاه LMU و UCLA در آمریکاست. وی در چندین دوره از کارگاه های فیلم سازی عباس کیارستمی و فیلمنامه نویسی ناصر تقوایی حضور فعال داشته است. او چندین فیلم کوتاه در خارج و داخل کشور ساخته است. اولین فیلم بلند او “آشنایی با لیلا” است که فیلمنامه ی آن را مشترکاً با عباس کیارستمی نوشته و به پیشنهاد وی خود در نقش اصلی این فیلم به همراه لیلا حاتمی و بهاره رهنما حضور دارد.

یادداشت کارگردان :

 وقتیی تنهاییم ، راحتیم. با هم که هستیم مراعات می کنیم. آیا می توانیم با هم و راحت باشیم؟

عادل یراقی و لیلا حاتمی

بعضی سکانس‌ها شاید خیلی حالت واقع‌گرایی نداشت و بیشتر سورئال بود ولی به هرحال به مخاطب حس بدی نمی‌داد. جفت بازی‌ها خوب و رضایت کننده بود و من شخصا راضی از سینما رفتم بیرون ضمن اینکه داستانش هرچند بزرگنمایی شده بود ولی خب به هرحال واقعیت اینه که خیلی‌ها در موقعیتی گذاشته میشند که بین چیزی که اعتیاد دارن بهش مثل سیگار و شخص دیگه‌ای انتخاب کنن.

لیلا حاتمی در آشنایی با لیلا

جوایز فیلم آشنایی با لیلا :

• بهترین فیلم اول جشنواره ویدیویی تهران یاس طلایی و کاندید بهترین بازیگر مرد عادل یراقی در همین جشنواره

• بهترین کارگردانی جشنواره ی بین المللی تاشکند یوزپلنگ طلایی

• بهترین بازیگر زن لیلا حاتمی جشنواره ی فیلم های ایرانی سانفرانسیسکو

• حضور در جشنواره ی بین المللی شیکاگو، سائو پولو برزیل، BAFICI در آرژانتین، باری ایتالیا

آنونس فیلم آشنایی با لیلا :

این مطلب رو به اشتراک بگذارید :